Kun 8-9 procent af de sygeplejestuderende er mænd. To af dem, Mike Ahrenkiel Grey og Dida Rahim kunne ikke forestille sig at lave noget andet.

Mændene er i undertal på sygeplejerskeuddannelsen: »Jeg har prøvet, at patienten gik ud fra, at jeg var lægen«

Læreren ser til, mens Mike Ahrenkiel Grey tager sin holdkammerat Mia Manon Riels temperatur. Sammen med Dida Rahim (med kasket) er han en af de få mænd, som vælger at læse til sygeplejerske. Foto: Peter Hove Olesen/POLFOTO
Læreren ser til, mens Mike Ahrenkiel Grey tager sin holdkammerat Mia Manon Riels temperatur. Sammen med Dida Rahim (med kasket) er han en af de få mænd, som vælger at læse til sygeplejerske. Foto: Peter Hove Olesen/POLFOTO
Lyt til artiklen

Kælderen af Metropols bygning på Tagensvej i København gemmer på to forskellige verdener. Først er der den verden, som er fredagsbaren Coma. Sortmalet med en masse lilla og grønne illustrationer og et gulv, der uden tvivl af og til klistrer.

Bag ved dette er den anden verden: hospitalet. På den anden side af baren går man gennem to døre og befinder sig pludselig på en hospitalstue. Fire fuldt udstyrede hospitalsenge i det ene rum og yderligere fire i det tilstødende. Her skal et hold førstesemesterstuderende have simulationsundervisning i temperaturmåling. Og ja, der er mange kvinder i klassen. Men der gemmer sig også et par mænd. Blandt andet Mike Ahrenkiel Grey og Dida Rahim, som lige nu skal til iklæde sig kitler.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her