Ingen har vist glemt Danmarks Radios knæfald for Pia Kjærsgaard, dengang litteraturforskeren Isak Winkel Holm i P1-programmet "Sproglaboratoriet" kom for skade at udtale: "Det er ikke så lang tid siden, at Pia Kjærsgaard talte om indvandrere, og sagde at de formerede sig som rotter." (17.4.2009). DR's generaldirektør Kenneth Plummer undskyldte personligt over for Pia Kjærsgaard, og udtalelsen blev klippet ud af programmet - historien blev censureret retrospektivt. Intet mindre. Og hvorfor? Fordi litteraturforskeren - en gæst i studiet - havde byttet om på ordene "rotter" og "kaniner": Dét, Pia Kjærsgaard i virkeligheden havde sagt, var at "de fremmede formerer sig som kaniner". Der var med andre ord kun tale om at forveksle to gnavere - men dét blev ikke nævnt i undskyldningen eller programmets dementi, nej, forargelsen gik på, hvordan i alverden man dog kunne tilskrive Kjærsgaard den slags. Nu er den så gal igen i DF - undskyld D R - idet man har fundet det nødvendigt at kontakte og orientere Søren Espersen om en lille satirisk klumme på tre minutter, hvori han står for skud - og tilmed orientere ham før indslaget. Forfatteren bag klummen er tekstforfatteren Claus Flygare, der naturligvis er målløs og beskriver forløbet i et indlæg i Politiken:
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
To radikale ministre går på orlov fra Folketinget
-
Er det en joke?
-
Professor: Det ligner forberedelse til dommedag
-
Ekspert: »Noget af det værste, man kan gøre for sin hjerne, er at tage den samme vej hver dag«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Essay
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Reportage
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























