Wilders' propagandafilm: Den evige Muslim

Lyt til artiklen

Så kom Geert Wilders propagandafilm Fitnaonline – et miskmask af billeder fra islamistisk terror og ekstremistiske muslimers udtalelser sammenklippet med moskeer fra Holland, muslimsk befolkningsekspansion i Europa og selvfølgelig den forventede generaliserende dæmonisering, der sætter lighedstegn mellem islam og islamistisk ekstremisme. Det hele såmænd indpakket i Kurt Westergaards berygtede propagandakarikatur fra Jyllands-Posten. Vi vil sandsynligvis se de sædvanlige flagafbrændinger og hidsige islamister, som udgør et forsvindende fåtal, men som medierne elsker at fokusere på, og som i givet fald vil udstille deres eget hykleri ved at reagere aggressivt, voldeligt og truende på en propagandafilm, der i virkeligheden påstår, at alle muslimer lige netop er, som de yderligtgående islamister selv er: indoktrinerende og totalitære - og mindst lige så propagandistiske som Wilders. Filmens omdrejningspunkt er naturligvis nogle hårrejsende Koranciater (revet ud af deres tekstuelle sammenhæng) og aktuelle udtalelser fra diverse antivestlige islamister, som skal vise, at alle muslimer bogstaveligt talt er en tikkende bombe - faktisk lige nøjagtig den tikkende bombe, som Westergaards karikatur har placeret i Muhammeds turban og har påskrevet den islamiske trosbekendelse. Dét er slet og ret budskabet og virkemidlet forenet i Fitna. Dæmoniserende generaliseringer over en befolkningsgruppe kender vi som bekendt fra den nazistiske antisemitisme. Fitna bruger da også propagandistiske virkemidler, som er fuldt ud beslægtet med den antisemitiske propaganda, som nazisterne producerede før og efter magtovertagelsen i 1933, hverken mere eller mindre. Og skal vi minde om, hvori denne type dæmonisering bestod, kan vi f.eks. minde om denne karikatur fra den nazistiske propaganda-avis, Der Stürmer:

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her