Det er temmelig overraskende, at medierne har gjort børnelæge Vibeke Manniches seneste udfald mod tørklæder til en nyhedshistorie med introduktionen: "Kendt læge kræver tørklædeforbud for læger. Forkvinden for de kommunalt ansatte læger mener, det er intimiderende at blive undersøgt af kvindelige læger med tørklæder." (Politiken.dk, 16.5.2008). Der er ingen som helst nyhed i Manniches holdning - hun har i årevis været kendt som tørklædehysteriets ukronede dronning og har bl.a. omtalt muslimske kvinder med hovedtørklæde som "tørklædefængslede kvinder" og har opfordret til at boykotte butiksekspedienter med hovedtørklæde. Endvidere er hendes korstog for et tørklædeforbud i sundhedsvæsnet velkendt og hyppigt omtalt - i 2005 udtalte hun f.eks.: "Hvis jeg får målt blodtryk af en kvindelig læge, der bærer tørklæde, så bliver det alt for højt!" ( Ugeskrift for læger nr. 32, 8.8.2005). At tænke sig en læge, der lider af en sådan tørklædeforargelse, at hendes blodtryk stiger, hvis det måles af en muslimsk kvinde med hovedtørklæde?! Nu har hun altså også kastet sig ind i kølvandet på Dansk Folkepartis antimuslimske propaganda mod hovedtørklæder og udtaler således: "Hvis jeg kommer som patient til en kvindelig indhyllet læge og skal have en gynækologisk undersøgelse med al den seksualitet, mit underliv måtte emme af, så ville jeg føle mig betydeligt mere intimideret af hende end af en mandlig læge." (Politiken.dk, 16.5.2008). Det er måske fristende at trække på smilebåndet - dette er imidlertid ikke bare dårlige jokes på en bodega, men derimod udtalelser af forkvinden for de kommunalt ansatte læger. Mindre grotesk bliver det ikke af, at Manniche tilhører den skare af forargede antimuslimer, som altid ved bedre end den muslimske kvinde selv, hvad hendes eget hovedtørklæde signalerer. Ekstra paradoksalt bliver det, at Manniches seneste udtalelse selvfølgelig er klart kvindenedsættende, i og med at hun eksplicit underordner en kvindelig læges faglige ekspertise enhver mandlig læge, alene på baggrund af et hovedtørklæde.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Amerikansk ekspert: »Kan de se bort fra, at de sidder med verdens rigeste mand, der beder om flere penge?«
-
Mette Frederiksen terroriserer sin egen befolkning
-
Michael Jarlner: Ruslands forsvarsministerium har offentliggjort en liste over europæiske og danske virksomheder: »Sov godt«
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Schack'erne er ude af Folketinget efter sammenlagt 40 år: »Det er jo et tab af et formål og en retning«
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Schack'erne er ude af Folketinget efter sammenlagt 40 år: »Det er jo et tab af et formål og en retning«
Lyt til artiklenLæst op af Morten Skærbæk
00:00
Nicolás Maduro laver sjov med sin søn fra fængslet, ser fodbold og læser sine idoler Lenin og Bolivár
Klumme af Christian Jensen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce




























