Den amerikanske tabloidavis New York Post bragte den 18. februar en karikaturtegning, som forestiller to politibetjente, der har skudt en chimpanse, hvorefter den ene siger: "They will have to finde someone else to write the next stimulus bill." Dermed kobler tegningen en episode, hvor en voldelig chimpanse blev dræbt af politiet få dage tidligere, til loven om den økonomiske hjælpepakke, som præsident Barack Obama netop har fået vedtaget i USA, og som han underskrev dagen forinden.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce