Tolerancen over for homoseksuelle synes igen at være nedadgående. Især er der tilsyneladende en stadig mere aggressiv modvilje mod homoseksuelle i Rusland og Østeuropa (eller også er det først i den seneste tid, det får presseomtale i Vesten), men også på Færøerne er homofobien udbredt - og for nylig blev et par bøsser anholdt i Italien, blot fordi de kyssede hinanden foran Colosseum i Rom. Selv rene bagateller får åbenbart visse menneskers homofobi op i det røde felt, og vold og trusler er desværre heller ikke ukendte over for bøsser og lesbiske i dagens Danmark. I Sverige, hvor homofobien ligeledes er tilbagevendende, og hvor nazisterne ifølge det svenske sikkerhedspoliti (SÄPO) ligefrem betragter homoseksuelle som »moralske fjender«, mødte imidlertid en halv million mennesker op for at overvære årets Gay Pride-parade i Stockholm. Ca. 60.000 deltog i selve paraden, bl.a. præster og andre ansatte i Sveriges lutheranske kirke. En forbilledlig tolerance-gestus under sloganet: »Störst av allt er kärleken!« Det er utvivlsomt en parafrase over Kærlighedens Højsang i Paulus' Første Korintherbrev, én af verdenslitteraturens smukkeste passager overhovedet:
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Trump indkalder pressen for at tale om noget helt andet
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Under overfladen er det gået endnu mere galt for republikanerne i Texas
-
Donald Trump tager hatten af for flertallet – og forbereder sig på at bruge sit stærkeste våben
-
Cafeejeren om sin yndlingsbog: »Jeg læser den hver sommerferie«
-
Verdenskendt dirigent er død: Mobningen i København blev forvandlet til ren kærlighed
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
El-Sayeds frivillige mistede stemmen, da han så, hvordan valgfesten så ud
Kronik af Sara Al Dafaee
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
Anmelder: Det er måske den bedste chokoladekage, jeg har fået i København
Klumme af Tine Kirkensgaard Hansen