Kun med et kampvalg i SF kan medlemmerne få indflydelse

Kampvalg. Nu er Pia Olsen Dyhr som forvandlet, ikke sandt? NU er hun pludselig de trængtes og de lediges bedste ven, sådan som SF var engang?
Kampvalg. Nu er Pia Olsen Dyhr som forvandlet, ikke sandt? NU er hun pludselig de trængtes og de lediges bedste ven, sådan som SF var engang?
Lyt til artiklen

I SF har man vist ikke lært meget af den lange, lange krise, som Søvndal & Möger sendte partiet ud på, da de gennemtvang Thorning-Schmidts hardliner-værdipolitik i SF og siden lagde sig fladt ned på maven i Det Sorte Tårn med accepten af et regeringsgrundlag om at at videreføre VK-regeringens økonomiske politik.

Hvorfor gik det så galt? Fordi et parti, der på få år ikke blot justerer kursen, men gør radikalt op med sin arv og identitet, naturligvis mister en del af de vælgere og medlemmer, der har båret denne arv og identitet - og så kollapser partiet helt eller delvist, hvis ikke man finder nogle nye vælgere og medlemmer.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her