Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Da Mustapha Bachiri kom til Danmark som gæstearbejder fra Marokko i 1967, blev han modtaget med åbne arme. »Det var, som om folk tænkte, at vi kom her for at hjælpe«, husker han. For hans søn, Isam, kendt som musikeren Isam B., er fortællingen om Danmarks møde med gæstearbejderne knap så rosenrød.

»Først kaldte man os fremmedarbejderne, så gæstearbejderne, så blev vi til nydanskerne. Nu har jeg været her i 60 år, hvordan kan man så kalde mig nydansker?«

Jeg famler efter ordene.

Jeg har ellers tænkt en del over, hvordan jeg skal benævne Mustapha Bachiri. ’Gæstearbejder’ lyder underligt, man sætter jo ikke gæster til at arbejde. Ordet ’migrant’ fremkalder billeder af kaos og gummibåde ud for Italien. Det matcher på ingen måde den rolige, knap 80-årige mand, der sidder over for mig.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her