Lyttere kommer med kritik af P1 Debats vinkling af to udsendelser om unge mænds ensomhed og unge kvinders mistrivsel. Foto:  Bjarne Bergius Hermansen

Forskellen i vinklingen af to ’P1 Debat’-udsendelser om unges mistrivsel får lyttere til at kritisere en kønnet skævhed. Redaktionschef afviser.

'P1 Debat' beskyldes for kønsskævhed i dækning af unges trivsel og ensomhed

Lyttere kommer med kritik af P1 Debats vinkling af to udsendelser om unge mænds ensomhed og unge kvinders mistrivsel. Foto: Bjarne Bergius Hermansen
Lyt til artiklen

Flere unge kvinder mistrives, og ensomheden breder sig blandt unge mænd.

De to problemstillinger er blevet taget op i hver sin udsendelse af ’P1 Debat’. I den ene udsendelse 2. april diskuterede debatpanelet mænds ensomhed som et strukturelt problem og kommer med bud på både årsager og løsninger.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her