Der er flere betydelige udfordringer, som den socialistiske bevægelse skal overvinde, før det giver mening at optille en kandidat til præsidentvalget, mener Arash Azizi, der opfordrer til et brud med den yderste venstrefløj.
Yale-forsker: Selv de største entusiaster kan se, at de tv-optrædener var mareridtsagtige
På DSA's konvent i 2025 blev der vedtaget en resolution, som forpligter organisationen til at arbejde på at opstille en kandidat til præsidentvalget i 2028. Foto: Gina M Randazzo/Ritzau Scanpix
I august trak det overskrifter i flere amerikanske medier, da DSA’s landspolitiske leder, Megan Romer, stillede op til interview hos både Fox News og The New Yorker.
Her forsvarede hun politiske forslag, der ifølge Arash Azizi ligger så langt fra den gennemsnitlige amerikaners holdninger, at de skader hele det socialistiske projekt.
»Selv DSA’s mest entusiastiske tilhængere mener, at de optrædener var mareridtsagtige«, siger han
142 kr. for resten af året
Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.