Se til venstre, Helle Thorning

Lyt til artiklen

Hvordan kan det mon være, at den stadig ret nye S-R-SF-regering får så dårlige meningsmålinger? På mig virker det, som om den nuværende regering helt har overset, at den er nødt til at samle 90 stemmer i Folketinget. Det kan den kun gøre med Enhedslisten. Hvis den er i stand til det, kan den være ligeglad med meningsmålinger og med, hvad kommentatorerne mener.

Om man synes, det er værre eller bedre, end at den forrige regering kun kunne skaffe 90 mandanter sammen med Dansk Folkeparti, må vel siges at være en smagssag. Mere indviklet er der heller ingen grund til at gøre det. I øvrigt er der ingen, der kan vide, præcis hvorfor meningsmålingerne er så dårlige, så alle og enhver har lov at komme med et bud, der kan være mere eller mindre velbegrundet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her