S har lånt DF's retorik

Debat. »Trine Bramsen burde som formand for Socialdemokraternes integrationsudvalg ikke stå i vejen for fornyelse og forandring på integrationsområdet, men det gør hun«, skriver debattør..
Debat. »Trine Bramsen burde som formand for Socialdemokraternes integrationsudvalg ikke stå i vejen for fornyelse og forandring på integrationsområdet, men det gør hun«, skriver debattør..
Lyt til artiklen

Det er enormt skræmmende at opleve en ny yderligtgående og fremmedfjendsk holdning i dansk politik. Socialdemokratiet har i mange år anklaget den tidligere regerings politik for at være destruktiv, fremmedfjendtlig og hadefuld. Med formanden for Folketingets Udvalg for Udlændinge- og Integrationspolitik, Trine Bramsens (S), udtalelse om episoden i Vollsmose, bliver vi mindet om de fremmedfjendske strømninger, vi kender fra Dansk Folkeparti, der i elleve år skabte splittelse mellem ’dem og os’.

LÆS MEREIntegrationsformand: Hvis de vil slås med køller, så er der steder i verden, hvor man slås med køller Det er dybt frustrerende og skuffende at være vidne til socialdemokraternes konfliktskabende og ødelæggende fokus på integration under en ny regering, som skulle være konstruktiv og definerende i sin tilgang til integrationspolitik.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her