Mænd dominerer kommunalpolitik

Lyt til artiklen

Debatten om kvinder i dansk kommunalpolitik fylder normalt ikke meget i den brede danske offentlighed.

Men det kan der passende rådes bod på i dag, hvor danskerne - både mænd og kvinder - kan fejre 100-års jubilæet for kvinders første valgdeltagelse i kommunalpolitik 1909.

Næste kommunalvalg er i november i år. Siden 1993 og ved de forgangne fire valg har kvindeandelen ligget på 27 pct., hvilket afviger en del fra Folketinget, der siden 1993 har bevæget sig fra 33 pct. til 38 pct. kvinder. Og det afviger ligeledes fra de øvrige nordiske lande, som vi normalt sammenligner os med.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her