Sandy burde være et wake up call for USA

Naturkatastrofer. Det er underligt at klimaspørgsmålet har været totalt fraværende i den amerikanske valgkamp. Her ses et billede af Sandys ødelæggelser.
Naturkatastrofer. Det er underligt at klimaspørgsmålet har været totalt fraværende i den amerikanske valgkamp. Her ses et billede af Sandys ødelæggelser.
Lyt til artiklen

USA er igen blevet ramt af en frygtelig naturkatastrofe. Sandy har skabt ødelæggelser på sin vej gennem Caribien og ind over det amerikanske fastland.

For blot nogle måneder siden ramte en anden naturkatastrofe USA: Den ekstremt tørre sommer ramte det amerikanske landbrug og fik fødevarepriserne til at stige i hele verden. USA rammes i dag hyppigere af klimarelaterede katastrofer. Alligevel har klimaspørgsmålet været totalt fraværende i den amerikanske valgkamp. Og USA er desværre også fraværende i den internationale gruppe af lande, hvor de ambitiøse klimadebatter finder sted. Når landet igen og igen rammes af klimarelaterede katastrofer, kan man spørge sig selv, hvorfor klimaforandringerne ikke er et vigtigere tema i den amerikanske debat.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her