Spareøvelse på mediestøtten kan presse demokratiet

Mediekritisk. Der skal spares på den samlede mediestøtte, lyder meldingen fra regeringen med medieforbruger Thorning-Schmidt i spidsen.
Mediekritisk. Der skal spares på den samlede mediestøtte, lyder meldingen fra regeringen med medieforbruger Thorning-Schmidt i spidsen.
Lyt til artiklen

Medierne skal tilsyneladende holde for i regeringens bebudede besparelser på erhvervsstøtten. Og ifølge Politiken har der allerede været en række mere eller mindre hemmelige forslag på forhandlingsbordet til, hvordan spareøvelsen ikke bare kan gennemføres, men også fordobles. Men klap lige hesten. En markant spareøvelse på op til 80 millioner kroner sker ikke uden konsekvenser for kvaliteten af den nyhedsstrøm og debat, som danske medier leverer hver dag. Regeringen betegner det som en besparelse på erhvervsstøtten. Men hvis det gennemføres, kan man også kalde det en nedprioritering af et offentligt gode og dermed en svækkelse af den demokratiske debat.

S og EL vil ikke give mere avisstøtte Vi repræsenterer alle organisationer, der har et dagligt samspil med nyhedsmedierne. Vi har pligt til eller behov for at dele ud af vores viden om de emneområder, vores forskellige organisationer har ekspertise inden for. Vi leverer ikke nyhederne.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her