Gymnasielærere arbejder meget. Rigtig meget

Arbejde. I modsætning til Rigsrevisionen og Antorinis antagelse arbejder vi ikke kun, når vi står ved tavlen, skriver lektor.
Arbejde. I modsætning til Rigsrevisionen og Antorinis antagelse arbejder vi ikke kun, når vi står ved tavlen, skriver lektor.
Lyt til artiklen

I Aldous Huxleys dystopiske roman ’Brave New World’ fra 1931 bliver småbørn undervist i ’Elementary Class Consciousness’ ved i søvne at blive udsat for propaganda om de øvrige samfundsklasser:

»Alpha’erne er kloge, Beta’erne er arbejdere, Epsilon’erne er dumme« osv. Fordomme, der gentages i en uendelighed, indtil de har sat sig i de små børns hjerner som den uomgængelige sandhed. En af vor tids stærkeste fordomme synes at være, at lærere i almindelighed og gymnasielærere i særdeleshed overhovedet ikke arbejder.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her