Reportage: Under de vrede bjerge

Kvinderne i Deshirin er lykkelige for den nye brønd, der ligger tæt på deres hjem.  Foto: Anders Jerichow
Kvinderne i Deshirin er lykkelige for den nye brønd, der ligger tæt på deres hjem. Foto: Anders Jerichow
Lyt til artiklen

Et godt råd i landsbyen Dehshirin – hold øje med bjergene. Det er oppe fra bjergene, de kommer, både krigsherrer, kriminelle, talebanere og de fremmede. Nogle kommer med fortiden, andre med fremtiden.

Men hvem er hvem? Drengene i Dehshirin kender kun skråningerne alt for godt fra deres vandren med landsbyens geder. De kender også dalens små spredte hvedemarker, som de hjælper deres fædre med at høste.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her