Hil Thor! Fællesskabet blomstrer i asatroen

Ritual. I Danmark er der ca. 1.000 asatroende, de er organiseret i forskellige blótlaug, og langt hovedparten bor i og omkring de store byer.
Ritual. I Danmark er der ca. 1.000 asatroende, de er organiseret i forskellige blótlaug, og langt hovedparten bor i og omkring de store byer.
Lyt til artiklen

Asatroende er organiseret i blótlav.

Det er en forsamling, der afholder blót – det centrale ritual. Ved et blót stiller deltagerne sig i en cirkel, som højtideligt lukkes af en person, som leder handlingen. Han eller hun hilser guderne, for eksempel med et »Hil Thor!«, og forsamlingen gentager det. I midten af kredsen er der gudesymboler eller -statuer, og lederen hælder lidt væske – ofte mjød – fra et drikkehorn ned på dem efter hver hyldest. Så går hornet rundt, og hver enkelt skåler og hylder den gud, han eller hun har lyst til. Der foregår så en eller anden form for offer – sjældent blodigt. Herefter kan der være indvielser af genstande, som er lagt i midten af kredsen med gudesymbolerne, og som dermed forlenes med blótets gavnlige kræfter. Det kan også være, at der aflægges eder eller går en talestav rundt, således at ordet er frit.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her