Palæstinensere satser på FN

Flagklar. Oprettelsen af en palæstinensisk stat bliver det helt store tema, når FN's Generalforsamling mødes 20. september for at drøfte emnet. Men spørgsmålet er kompliceret, og bl.a. USA stritter kraftigt imod en statsdannelse nu.
Flagklar. Oprettelsen af en palæstinensisk stat bliver det helt store tema, når FN's Generalforsamling mødes 20. september for at drøfte emnet. Men spørgsmålet er kompliceret, og bl.a. USA stritter kraftigt imod en statsdannelse nu.
Lyt til artiklen

Palæstinensernes bringer 20. september spørgsmålet om oprettelsen af en palæstinensisk stat op for FN’s Generalforsamling.

Selv om det internationale samfund med FN’s hidtidige resolutioner og ’Køreplanen for Fred’ allerede har accepteret det politiske grundlag for afstemningen, er spørgsmålet kompliceret – i relation til FN’s procedurer og den politiske kontekst, som initiativet er omkranset af. Premierminister Fayyad har de sidste år arbejdet hårdt for at opbygge en offentlig administration, som ifølge både Verdensbanken og EU har gjort palæstinenserne klar til en stat. Strategien er først og fremmest vokset ud af erkendelsen af, at de amerikansk-sponsorerede forhandlinger de sidste årtier ikke har ført nogen resultater med sig – og langtfra en stat. FN-strategien vil give mulighed for en ny, mere multilateral tilgang til konflikten og for at udnytte det juridiske og principielle grundlag, der allerede ligger i FN’s resolutioner.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her