Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Man kan ikke stoppe halvvejs i en revolution

optimist. Den egytiske forfatter Alaa al-Aswany er ifølge ham selv en 'kronisk optimist'. Han tror på, at egypterne er forandrede for altid efter revolutionen i 2011.
optimist. Den egytiske forfatter Alaa al-Aswany er ifølge ham selv en 'kronisk optimist'. Han tror på, at egypterne er forandrede for altid efter revolutionen i 2011.

Da revolutionen brød ud i Egypten i januar 2011, var forfatteren Alaa al-Aswany, der med sin gennembrudsroman ’Yacoubians Hus’ blev den mest læste forfatter i Mellemøsten, i fuld gang med at skrive på en ny roman.

Men han forlod sit skrivebord for at gå på gaden sammen med millioner af andre egyptere, der havde fået nok af Hosni Mubarak, og vendte først tilbage, da der var gået et år.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her