Militær overvågning af borgere udhuler retssikkerheden

Tegning: Per Marquard Otzen
Tegning: Per Marquard Otzen
Lyt til artiklen

Efter indgåelsen af et politisk forlig om oprustning af Forsvarets Efterretningstjeneste (FE) foreligger der nu et lovudkast om proaktiv militær indhentning af oplysninger om danskere i udlandet, herunder ved elektronisk overvågning af telekommunikation. Heftig kritik af regeringens oprindelige udspil har på væsentlige punkter haft sin virkning; men den foreslåede ordning er stadig bekymrende.

Problemet med vidtgående overvågning er ikke alene, at uskyldige kan komme mere eller mindre alvorligt i klemme, når indsamlede oplysninger misbruges eller kommer på afveje, men også, at den slags efterretningsvirksomhed i sig selv har en chilling effect, en afskrækkende virkning på almindelige borgeres frie udøvelse af deres demokratiske ret til f.eks. at ytre sig, søge information og foretage rejser. Derfor er det vigtigt at opretholde sædvanlige retsgarantier i videst muligt omfang.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her