Vi slap nådigt, da Sharm el-Sheikh blev bombet

Tegning. Mette Dreyer
Tegning. Mette Dreyer
Lyt til artiklen

Jeg vågner ved, at min kæreste rusker mig blidt i armen. ’Vil du ikke lige komme, jeg tror, der er sket noget’. Søvndrukken stavrer jeg ud på altanen og kigger ud over Sharm el Sheik i Egypten – det er mørkt, men lyst. Han har hørt noget og er stået op for at se, hvad det er.

Vi kan se kraftig røg stige op fra midtbyen af Sharm. Nede ved markedet. Hvad tænker man, når man ser sådan noget? Vi står og taler om, at der jo er mange dykkercentre i området, og hvis nu nogle ilttanke har fået varme, om det så kan eksplodere? Det er naivt, men det er første indskydelse. Vi tror det bedste.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her