Rend mig i den gode smag!

Smag. Danmark er blevet et kulturmæssigt uland ifølge Ane Cortzen, som til daglig er kulturchef for Kähler-koncernens restauranter. Tegning: Anne-Marie Steen Petersen
Smag. Danmark er blevet et kulturmæssigt uland ifølge Ane Cortzen, som til daglig er kulturchef for Kähler-koncernens restauranter. Tegning: Anne-Marie Steen Petersen
Lyt til artiklen

Overskriften er desværre ikke mit eget udsagn, men kommer fra Mr. Kulturradikal himself, Poul Henningsen.

PH foragtede tanken om det bedre borgerskab, snobberiet og skellet mellem finkultur og lavkultur. Han stod for frisind og fritænkning. Han designede netop med folket for øje. Han ønskede at demokratisere godt og funktionelt design, så alle mennesker kunne få fornøjelsen af et godt lys. Derfor endte han sent i sit liv med at designe den ultimative lyskilde, PH5, den navnkundige PH-lampe, der skulle gøre op med mange års pyntede og plisserede lampeskærme og lysekroner, kaste den støvede klunketid bag sig og oplyse danske hjem på klar og nøgtern vis.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her