Den arabiske politik er tilbage

Kø. Mandag gennemførte den egyptiske overgangsregering den første af ni planlagte valgrunder. Her ses kvinder i kø tilafstemningen.
Kø. Mandag gennemførte den egyptiske overgangsregering den første af ni planlagte valgrunder. Her ses kvinder i kø tilafstemningen.
Lyt til artiklen

De seneste ugers begivenheder i Egypten – protester, statsrepression og parlamentsvalg – peger på ambivalensen af ’det arabiske forår’.

Essensen af dette ’forår’ er ikke, at fire arabiske diktatorer er faldet, eller at moderate islamister vinder valg i regionen. Det er en dybere social historie om en gennemgribende politisering af de arabiske samfund. I en række arabiske lande, der over de forgangne årtier har oplevet faldende folkelig deltagelse i alle former for politik, har vi i 2011 set en bred politisering. I de lande, hvor regimerne er kollapset, har vi set et kvantespring i deltagelsen i formel politik – som i oktober, hvor 90 pct. af de registrerede vælgere i Tunesien deltog i valget af en grundlovgivende forsamling.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her