Verden har ikke rettet op på de fejl, der førte til finanskrisen i nullerne og har samtidig mistet nogle af de instrumenter, der kan genoprette økonomien, siger den sydkoreanske økonom og Cambridge-professor Ha-Joon Chang. Eksperter er uenige om, hvor godt Danmark er rustet til en ny mulig krise.

Stjerneøkonom advarer om ny finanskrise: Den bliver værre end den sidste og meget, meget sværere at komme ud af

Lyt til artiklen

Markedet går i chok, og investeringer falder til jorden. Millioner af mennesker verden over står pludselig uden job, og familier må flytte fra deres hjem. Rige lande skærer i velfærd, mens fattige lande ser deres sociale sikkerhedsnet forsvinde helt.

Så dyster kan fremtiden blive ifølge den sydkoreanske stjerneøkonom Ha-Joon Chang:

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her