Vi er midt i en galoperende pandemi. Alle segl skal sættes for at kunne navigere sikkert igennem. Det betyder, at al tilgængelig viden skal inddrages for at hjælpe beslutningstagerne så godt som muligt. Nu foreligger resultaterne af en sammenlignende undersøgelse af kviktests og PCR-tests, men vi må ikke få dem at se.
Forskeren bag undersøgelsen, Christian von Buchwald, har indsendt en artikel til et amerikansk tidsskrift for efter eget udsagn at opnå en peerreviewproces, hvor andre læger vil tage stilling til resultaterne, inden en eventuel offentliggørelse. Det er sædvanligvis en lidt langsom proces, selv om den sikkert vil blive speedet lidt op, da det er et coronaemne. Han har dog også udtalt, at får han en officiel anmodning fra myndighederne om at udlevere resultaterne, så gør han det, men med en bemærkning om, at det er imod hans rådgivning, hvis man handler på resultaterne, før de er blevet kontrolleret.
I stedet for internationale eksperter kan man jo blot sammensætte et panel af 2-3 danske eksperter, der vil kunne bedømme studiet uvildigt. Det ville de kunne gøre i løbet af nogle få dage og herefter informere myndighederne.
Resultaterne kan være afgørende nu, hvor den britiske coronavariant truer med at accelerere epidemien, og hvor kviktesten skal finde sin plads i bekæmpelsen. Glem for en stund den akademiske hæder til fordel for folkesundheden.
Der skete en fejl, prøv igen senere
Der skete en fejl, prøv igen senere eller søg hjælp via vores kundecenter
Prøv Politiken i 30 dage for kun 1 kr.
Få adgang til hele Politikens digitale univers, og læs artikler, lyt til podcasts og løs krydsord.
Prøv Politiken nuEr du under 30 år og udeboende? Få halv pris her
Allerede abonnent? Log ind her
Skriv kommentar