Efter Danmarks fælleserklæring, der kritiserede Saudi-Arabien i Menneskerettighedsrådet i september 2020, blev dommene for flere kvindelige aktivister mindsket. Det viser, at Danmark kan gøre en forskel også i Egypten nu.

Opråb: Danmark må se at kritisere Egypten – det hjalp sidst

Arkivtegning Anne-marie Steen Petersen
Arkivtegning Anne-marie Steen Petersen
Lyt til artiklen

Da millioner af egyptere samledes på Tahrirpladsen i 2011, formåede de på 18 dage at vælte en diktator, der havde siddet ved magten i 30 år. Demonstrationerne blev en inspiration for hele verden og ikke mindst det såkaldte Arabiske Forår. Men foråret blev hurtigt til efterår, og nu kan vi i dansk civilsamfund konstatere, at Egyptens menneskerettighedssituation befinder sig i en iskold vinter.

Borgere, der er aktive på TikTok, bliver fængslet, civilsamfundet undertrykkes, og danske samarbejdspartnere i Egypten risikerer livstid i fængsel for deres menneskerettighedsarbejde. Egypten er øverst på listen over lande, når det kommer til antallet af dødsdomme og henrettelser, og er et af de lande, hvor der fængsles flest journalister lige efter Kina og Tyrkiet. Kritiske røster bliver ikke kun fængslet, men også udsat for tortur.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her