Lige nu er Australien og Spanien i krig med Google, og lige om lidt er det Danmarks tur. Danske mediers kamp mod Google kræver EU-sammenhold.

EU-parlamentariker: Alene taber Danmark kampen mod Google og Facebook

Arkivtegning Philip Ytournel
Arkivtegning Philip Ytournel
Lyt til artiklen

Man kender det fra barndommens skolegård: Nogle gange er man nødt til at slås. Også selv om man er den lille. Og så hjælper det at være flere over for skolegårdens store bøller.

Netop den situation er danske medier – og politikere – nu havnet i. En kamp mod de store er sjældent fair, og denne kamp kalder på assistance fra EU-Kommissionen for at få etableret en fælles europæisk indsats. Og det haster: Konflikten udspiller sig mellem danske medier og it-kæmper som Google og Facebook, og den har faktisk været under opsejling længe. Og efterhånden gør det rigtig ondt.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her