Den socialdemokratiske regering bør sætte foden endnu hårdere på speederen, når det gælder offentlige investeringer i klima, velfærd og uddannelse. Og den bør ved samme lejlighed gøre op med de masochistiske budgetregler og den misforståede forestilling om det finanspolitiske råderum, mener Mogens Lykketoft.

Mogens Lykketoft: Det er piskende nødvendigt at stifte mere gæld

Tegning Roald Als
Tegning Roald Als
Lyt til artiklen

»Den borgerlige påstand om, at det er uansvarligt at køre med statsunderskud, er dybt forældet. Derfor skal vi gøre op med den nu. Det økonomisk uansvarlige anno 2021 er at undlade at investere massivt i klima, velfærd og uddannelse«.

Sådan lyder det fra Socialdemokratiets grand old man Mogens Lykketoft. Som finansminister stod han fadder til den økonomiske plan ’Gang i 90’erne’, og i dag er han ikke i tvivl om, hvad der bør være den politiske retning i 20’erne. Nøgleordet er investeringer. Massive offentlige investeringer. Og helst med foden endnu hårdere på speederen, end regeringen hidtil har lagt op til.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her