Få avisen leveret hver lørdag for kun 99 kr.

I sagen om Navalnyj har Amnesty Internationals ledelse kvajet sig. Igen og igen.

Henrik Kaufholz: Amnestys brugsanvisning for diktatorer

Arkivtegning Philip Ytournel
Arkivtegning Philip Ytournel
Lyt til artiklen

Det er lykkedes menneskeretsorganisationen Amnesty International at skade sig selv, at skabe vanskeligheder for den russiske oppositionspolitiker Aleksej Navalnyj og få propperne på Krim-sekten til at flyve til højre og venstre i Kreml.

Det begyndte ellers lige efter bogen. Da Navalnyj efter endt behandling i Berlin for et forsøg med forgiftning med Novitjok i Sibirien kom tilbage til Rusland 17. januar, blev han arresteret. Amnesty erklærede ham straks for ’samvittighedsfange’.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
De fleste tager deres fødder for givet. »Foden er så undervurderet. Men de fleste er nærmest ligeglade med deres fødder, indtil de får ondt i dem«, fortæller fysioterapeut Medde Lykke Vognsen. »Jeg ser mennesker i alle aldre. Børnehavebørn, der ikke vil gå tur, teenagere, der har opgivet at være på idrætsefterskolen, frustrerede løbere, seniorer, der ikke kan stå op og gå på toilettet om natten uden at tage sko på, fordi det gør ondt at gå de få meter på bare fødder«. Derfor ønsker hun sig en fodrevolution. Vi skal tage vores fødder alvorligt, vi skal træne dem.

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her