Marianne Stockmarrhar delt denne artikel med dig. Som abonnent kan du frit dele artikler med familie og venner - det kræver kun, at de logger ind eller opretter en profil.


Marianne Stockmarrhar delt denne artikel med dig. Som abonnent kan du frit dele artikler med familie og venner - det kræver kun, at de logger ind eller opretter en profil.

Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Naturligvis kan præster og biskopper ikke lide ateister. De truer den månedlige løncheck.

Henrik Kaufholz: 68 procent af borgerne har tillid til Folkekirken. Godt gået af en institution, der serverer Jesu blod og legeme ved alteret

Arkivtegning Per Marquard Otzen
Arkivtegning Per Marquard Otzen

De er virkelig om sig i deres iver, de kristne missionærer. Sidste år blev Bibelen oversat til 46 nye sprog, bl.a. hano, der tales i østaten Vanuatu, og det vestafrikanske dagaare.

Den hellige skrift findes nu i sin helhed på hele 704 sprog, så kun ekstremt små folk ikke kan læse den på deres eget modersmål. Men ifølge det tyske bibelselskab fortsætter oversættelsesarbejdet. Så der er håb for de sidste flere tusind lidet talte sprog.

Marianne Stockmarrhar delt denne artikel med dig. Log ind eller opret en profil, for at læse den.

Opret profilHar du allerede en profil?Log ind her
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her