Offentlighedsloven skaber problemer for dansk journalistik. Men vi kunne også godt selv være mere åbne om vores arbejde.

Som Læsernes Redaktør bruger jeg en del tid på at forklare læsere, hvordan avisen bliver til. Opråb fra forsker viser, at vi som medier godt kunne være endnu mere åbne

Arkivtegning Mette Dreyer
Arkivtegning Mette Dreyer
Lyt til artiklen

Efter et døgns kraftig kritik fjernede statens faste advokat, Kammeradvokaten, i fredags en video fra sin hjemmeside. I videoen, som blev omtalt af fagbladet Journalisten, hed det blandt andet »Hvordan kan du begrænse eller måske helt afslå aktindsigtsanmodninger som følge af ressourcemæssige hensyn? Og mere vigtigt: Hvordan begrunder du det konkret?«.

Da der var tale om en reklamevideo for et kursus for offentligt ansatte, mødte videoen naturligvis skarp kritik fra Dansk Journalistforbund, en mediejurist og flere chefredaktører for tilsyneladende at lægge op til at give mindst mulig aktindsigt.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her