At beskytte ytrings- og pressefriheden er en afgørende opgave for sikkerhedstjenesten.

Jan Guillou: Danmarks kamp mod pressefriheden er ekstrem

Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

I demokratierne er ytringsfriheden og pressefriheden en evig kilde til bøvl for efterretningsfolk og sikkerhedstjenesten. Ikke desto mindre er deres hovedopgave at forsvare det demokrati, hvori disse friheder udgør nogle af hjørnestenene.

Et endnu værre dilemma opstår, hvis staten selv begår ulovlige overgreb mod borgerne eller krigsforbrydelser. Den slags forbrydelser er ganske vist altid hemmeligstemplede. Men så er der jo risikoen for, at kolleger bliver grebet af demokratiske anfægtelser og informerer nogle mere end villige journalister på store og dermed uangribelige medier.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her