Det er illiberalt at blande sig i, hvad andre mennesker vil kalde sig. Det mener den nyudråbte vinder af DM i Debat, formand for Liberal Alliances Ungdom Simon Fendinge, der ser ungdomspartiet som liberalismens vagthund.
Vinder af DM i debat: Dele af den borgerlige antiwokekamp er grundlæggende uanstændig opførsel
Simon Fendinge Olsen er formand for Liberal Alliances Ungdom, men er alligevel tilhænger af arveskat og modstander af atomkraft. I år vandt han DM i debat. Foto: Katrine Hørup Noer
Lyt til artiklen
Henter...
Den krasse borgerlige kritik af den såkaldte wokeism er både »uanstændig« og et tegn på »intellektuel dovenskab«.
Hvis det liberale Danmark for alvor skal genoplives, så kræver det en ny liberal fortælling, og at de borgerliges kritik skal blive langt mere positiv og opbyggelig. Sådan siger den nykårede vinder af DM i Debat og formand for Liberal Alliances Ungdom, Simon Fendinge.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.