Debatindlæg afJørn Brøndal

Professor og leder af Center for Amerikanske Studier ved Syddansk Universitet

Donald Trump har skabt fornyet blæst om Kamala Harris’ identitet. Med USA’s mildt sagt blakkede historie tilkommer det ikke hvide amerikanere at så tvivl om Harris’ racemæssige baggrund.

Professor: Er Kamala Harris sort nok?

Lyt til artiklen

Da Donald Trump sidste onsdag gæstede Black Journalists konference i Chicago, sagde han om sin sandsynlige demokratiske modkandidat ved præsidentvalget, Kamala Harris: »Jeg vidste ikke, at hun var sort indtil for nogle år siden, da hun tilfældigvis blev sort, og nu vil hun kendes som sort. Så jeg ved ikke: Er hun indisk, eller er hun sort?«.

Med sin udtalelse skabte Trump fornyet blæst om Harris’ racemæssige identitet. Kan en kvinde med en indisk mor og en far af afrojamaicansk baggrund kalde sig selv ’sort’? I USA må svaret blive et rungende ja.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her