Enhedslisten er ikke et parti som alle andre. Det har afsløring efter afsløring i medierne vist os siden Hamas’ afskyelige antisemitiske terrorangreb på Israel 7. oktober 2023.
Først blev det afsløret, at Enhedslisten i årevis har samarbejdet med den palæstinensiske organisation DFLP, hvis militante gren medvirkede under terrorangrebet mod Israel. Under angrebet stod terroristerne bag drabet på en uskyldig 21-årig mejeripraktikant fra Tanzania, som blev brutalt henrettet med et skud til hovedet.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
