Danmark er kendt for sine flade organisationsstrukturer og dialogorienterede ledelsestilgange. Professor Edgar H. Schein har fremhævet Danmark som et land med en af verdens bedste ledelseshistorier. Men vi må også erkende, at der findes bunddårlige ledere. Spørgsmålet er, hvordan skal vi tale om dem.
Hos Moderaterne er nogle ledere blevet kaldt tyranner, og antropologerne Dennis Nørmark og Christian Groes’ beskrivelser af dårlige ledere som ’røvhuller’ i deres nye bog ’Gid min chef var høvding’ bidrager til denne tendens. Politikens kulturredaktør, Mette Davidsen-Nielsen, har argumenteret for, at det ikke er konstruktivt at udnævne en masse chefer til sure, koleriske røvhuller, da det sætter gang i skam, selvforsvar og aggressioner. Men det kan måske sætte skub i en nødvendig diskussion? Især her i kølvandet på afdækningen af Moderaternes dårlige arbejdsmiljø.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
