Lige siden jeg først lærte at læse, har bøgerne været et paradis, som jeg kunne trække mig tilbage til og fordybe mig i spændende fiktive verdener. Det var på et tidspunkt nærmest en afhængighed, og jeg medbragte som folkeskoleelev mit læsestof overalt. Læsning har haft en enormt positiv indvirkning på mit liv.
Blandt mine jævnaldrende fylder læsning imidlertid meget lidt. Danmark befinder sig i en regederlig læsekrise, hvor størstedelen af ungdommen ikke læser og tillige ikke kan lide at læse. Evnen og lysten til at læse er en uhyre vigtig fritidsinteresse, der er gået tabt i de seneste års digitalisering, hvor sociale medier som især TikTok og Instagram har vundet frem. De færreste gymnasieelever, jeg kender, rører frivilligt ved en bog. Langt størstedelen af deres læsning består af indlæg på sociale medier eller påbudte lektier. Krimien, avisen, fantasifortællingen, ja, sågar tegneserien er blevet nærmest totalt erstattet af flygtig digital underholdning.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.



