Christian Jensens paralleller mellem løgneren Peer Gynt og Norges aktuelt manglende støtte til den ukrainske krigsførelse i Politiken 8. februar kan i første omgang virke spændende. Ifølge Christian Jensen er Norge aktuelt en bedrager, der med sit moralske kollaps stikker sit grimme, nærige ansigt frem. Grunden er, at der ikke kanaliseres tilstrækkeligt med norske oliemilliarder til den ukrainske krigsførelse.
Ved nærmere eftertanke kunne man med lige så stor ret råbe en række skældsord i hovedet på Christian Jensen. Normalt er det ikke en konstruktiv måde at lægge op til debat, men man kunne med lige så god ret betegne Christian Jensen som krigsgal, fantast eller endda løgner.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.

