Lars Kochhar delt denne artikel med dig. Som abonnent kan du frit dele artikler med familie og venner - det kræver kun, at de logger ind eller opretter en profil.


Lars Kochhar delt denne artikel med dig. Som abonnent kan du frit dele artikler med familie og venner - det kræver kun, at de logger ind eller opretter en profil.

Debatindlæg af

Lars KochGeneralsekretær i Oxfam Danmark

Tim WhyteGeneralsekretær i Mellemfolkeligt Samvirke

Charlotte SlenteGeneralsekretær i Dansk Flygtningehjælp

Jonas NøddekærGeneralsekretær, Folkekirkens Nødhjælp

Rasmus Stuhr JakobsenGeneralsekretær i Care

Johanne Schmidt NielsenGeneralsekretær i Red Barnet

Dorthe PetersenCEO i PlanBørnefonden

Mads Klæstrup KristensenAdministrerende direktør, SOS-Børnebyerne

Verden, som vi kender den, er under forandring. Vi skal holde hovedet koldt og investere i vores langsigtede sikkerhed.

8 danske udviklingsorganisationer: Sikkerhed handler ikke kun om militær oprustning

Lyt til artiklen

USA’s reelle nedlukning af udviklingsbistanden fra USAID har dramatiske konsekvenser for millioner af mennesker verden over. Det har ført til omfattende stop for livreddende aktiviteter for udsatte mennesker og særligt kvinder. Også en række danske ngo’er er blevet ramt og har måttet stoppe aktiviteter, der hjælper flygtninge og børn i konflikter samt understøtter mange andre livsvigtige opgaver.

Konsekvenserne af dette ude i verden er kort sagt forfærdelige. Og der er ingen garanti for, at det stopper her.

Lars Kochhar delt denne artikel med dig. Log ind eller opret en profil, for at læse den.

Opret profilHar du allerede en profil?Log ind her

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her