Ditte Giese spurgte i en klumme i Politiken i sidste uge, hvorfor medierne tilsyneladende går i selvsving over halvmaratonløbere på Øresundsbroen, ishockeyfans til VM og U21-landsholdets ’færd’ mod EM. Jeg forstår godt pointen: Når verden brænder, og Teheran, Gaza og Arktis kæmper om overskrifterne, kan det virke skævt at tænde fjernsynet og blive mødt af reportager om Royal Run, Schweiz Rundt og storskærmsstemning i Hvidovre.
Men måske er det ikke, fordi vi flygter fra virkeligheden – måske er det netop, fordi vi længes efter det virkelige. Noget, vi kan være fælles om.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.

