Som barn var jeg fascineret af kunstskøjteløb. Jeg sad klistret foran skærmen, når der var OL i denne disciplin. Det var i 1960’erne, hvor vi kun kunne se Danmarks Radio, og det var i sort og hvid.
Der, hvor jeg boede som barn, var der oversvømmede enge, som frøs til næsten hver vinter. Her løb jeg på skøjter sammen med et par kammerater. Da jeg var 10 år, flyttede min familie og jeg. Jeg skiftede til en idyllisk landsbyskole, som rummede helvede. Herefter løb jeg alene på skøjter, når det blev vinter. Jeg opsøgte en fjerntliggende eng, som var lang, og jeg kunne derfor få rigtig meget fart på. Jeg udførte også en række øvelser som at køre i ottetaller med mere.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.

