Som almindelig borger er man meget lille og meget svag, hvis man kommer i konflikt med den store stat Danmark. Dette gælder også for alle os tidligere og nuværende anbragte.
Derfor er det en afgørende del af vores retssamfund, at vi som almindelige borgere har mulighed for at få såkaldt fri proces. For hvis myndighederne vurderer, at en borger har en rimelig grund til at føre sagen, at den har offentlighedens interesse, eller at den er af principiel karakter, betaler staten salæret til borgerens advokat. Beløbet bliver fastsat i retten og er som regel af begrænset størrelse.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.


