Alt for ofte reagerer vi med hån og moralsk panik, når unge mænd forsøger at optimere sig selv. Men måske er der gode grunde til, at unge mænd vil gå langt for at fremstå stærke.
Derfor har unge mænd pludselig så travlt med at optimere sig selv og deres krop
Lyt til artiklenLæst op af Ulrik Krogh
09:15
Henter...
Når unge mænd i dag begynder at træne, dyrke disciplin, tale om selvforbedring, opsøge mandefællesskaber og interessere sig for styrke, udseende og status, bliver det ofte tolket gennem én bestemt linse: algoritmer, manosfæren, Andrew Tate, Jordan Peterson og antifeministisk backlash.
Det er ikke en forkert analyse, men den er utilstrækkelig.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Det føles forkert at hjælpe en enkelt pige og ikke alle de andre her i lejren. Men at bede om at få historien om Aisha og lov til at tage hendes billede og så bare gå videre, det er umuligt, fortæller Politikens journalist Bo Søndergaard. Sammen med fotograf Mads Nissen har Bo Søndergaard besøgt flygtningelejren Goz Salaam i Sudan, hvor 20-30.000 er på flugt fra tre års borgerkrig, der har ødelagt Sudan og gjort millioner af mennesker til flygtninge i deres eget land.