16.023. Så mange ledige studiepladser er der fortsat rundt om i landet efter årets optag på de videregående uddannelser. Alligevel handlede forsiden her i Politiken dagen efter optaget (28. juli) om, at CBS gerne ville have optaget endnu flere studerende.
Det er næppe overraskende, at en uddannelsesinstitution ønsker at optage flere studerende. Og der er også grund til at anerkende CBS for at have skabt et stærkt brand. Optaget på CBS er steget med 2 pct. i forhold til sidste år, mens stort set alle øvrige af landets universiteter er gået lidt tilbage.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.