Illustration: Mathias Lystbæk. Originalfoto: John Sears, Pexels

Historien viser, at en populisme, der kun bygger på rivalisering, vil mangle den brede koalition, der er nødvendig for at vinde magten.

Nobelvinder: Demokraterne må ikke stirre sig blinde på rivaliseringen

Illustration: Mathias Lystbæk. Originalfoto: John Sears, Pexels

Blandt demokraterne er økonomisk populisme højeste mode lige nu – og med god grund. Mange arbejdere er blevet hægtet af, både økonomisk og socialt. Krisen kradser for alvor, og i det seneste halve århundrede har amerikanere uden en længerevarende uddannelse kun i meget begrænset omfang nydt godt af den økonomiske vækst. Alt det kan blive værre i den kunstige intelligens’ tidsalder.

Med populismen bliver politikere i stand til at tale til almindelige mennesker på et sprog, de kender, et sprog, der er klart og tydeligt og appellerer til dem. Det kan være et effektivt værktøj til at opbygge en massebevægelse, som kan opnå magt og frembringe ledere, som regerer på en måde, der tager hånd om de vigtigste spørgsmål for vores økonomi og samfund.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her