På linje med stort set alle ledende danske politikere hylder Politiken i sin leder 20. september den aftale om Grønland, der er indgået mellem USA, Danmark og Grønland. Jeg vil sætte et stort spørgsmålstegn ved, om den indgåede aftale er så »lykkelig for Grønland«, som lederen hævder.
Præsident Trumps gentagne trusler om at annektere Grønland med militær magt har naturligvis skabt stor bekymring i den grønlandske befolkning. I den forstand kan aftalen afdramatisere situationen. Men hvor andre med skadefryd fremhæver, at Trumps narcissistiske ønske om at overtage Grønland ikke blev indfriet, vil jeg argumentere for, at USA med aftalen alligevel fik Grønland ’one way or the other’.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.