Er danskerne for tillidsfulde eller for mistænksomme over for politiet? Debatten er endnu en gang opstået efter hændelserne sidste lørdag, hvor politiet slog to pressefotografer med stave for at opløse en demonstration på Højbro Plads. Den ene bar sit presseskilt på brystet. Nogle mener, at det er et angreb på pressefriheden, andre at politiet skal have lov til at passe deres arbejde. Hvem har så ret?
Hvis vi tager udgangspunkt i danskernes tillid til politiet, er den meget høj. I seneste runde af European Social Survey, lå Danmark på en delt førsteplads sammen med Finland ud af de 29 lande, der deltog. Det var i 2018, men tryghedsundersøgelsen giver ikke anledning til at tro, at billedet har ændret sig mærkbart. Tilliden har ligget stabilt højt i mange år, og i 2024 tilkendegav 86 pct., at de var enige i udsagnet »Jeg har tillid til, at politiet vil hjælpe mig, hvis jeg har brug for det«. Forskningen har fundet, at tillid til politiet ofte formes af dybereliggende værdier som ens ideologiske ståsted.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.