I kølvandet på den horrible hændelse i Köln har en del meningsdannere i den offentlig debat, lige fra SF til DF forsøgt at tegne en sammenhæng mellem voldtægt og mellemøstlig kultur og religion. Det er ret så tåkrummende at være vidne til. Mellemøstlig kultur som årsagsforklaring på fænomenet voldtægt er jo en kausal kortslutning.
Blot fordi gerningsmændene i Köln havde en sådan baggrund, kan man ikke udlede, at så må alle voldtægter skyldes kultur. Vi ved, at voldtægt findes overalt, og at vores egne, etnisk danske mænd også voldtager. Allerede der kommer argumentet til kort. Vi skylder de kvinder, der voldtages, at tage emnet mere seriøst.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.

