Sammen med Folketingets Transportudvalg har jeg netop været på studietur til Singapore. Her prøvede vi førerløse biler i virkeligheden. Og de virkede. Jeg følte mig tryg og sikker under hele kørslen, og det på trods af ganske heftig trafik.
Førerløse biler åbner en fantastisk spændende og perspektivrig verden af nye muligheder. Folk vil kunne slappe af, læse, se film eller arbejde, mens de kører i bil. Børn vil kunne blive kørt til spejder, fodbold eller anden fritidsaktivitet uden at skulle have forældrene med hver eneste gang.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
